Sekretne życie zwierząt‘ to zaskakująca i nietuzinkowa książka, na dodatek z “polskiego podwórka”. Publikacja, którą może przeczytać każdy. Najnowsza książka Andrzeja Kruszewicza daje do myślenia i opowiada o czymś, co dla nas jako ludzi może być całkowicie nieprawdopodobne.

Zwierzęta i ich tajemnice

W życiu codziennym bardzo często posługujemy się epitetami, które odwołują się do nazw zwierząt. Niestety często są one używane w kontekście obraźliwym, np. osłem czy baranem nazywamy kogoś upartego. Zwierzęce skojarzenia pojawiają się także w znaczeniu pieszczotliwym. Występują wśród nich chociażby “kotki” czy “pieski”, a takimi określeniami często wyrażamy sympatię i miłość do naszych zwierzęcych przyjaciół. Jak często charakterystyczne porównania zwierząt są zgodne z ich charakterem? Na ile zwyczaje zwierząt możemy wnosić do naszego życia, a zwłaszcza do relacji rodzinnych?

Sekretne życie zwierząt” to kolejna, inspirująca książka o zwierzętach autorstwa Andrzeja Kruszewicza. W książce znalazły się opowieści o zdeterminowanych samicach i ich woli walki, partnerach na wagę złota. Dzięki niej poznajemy przykłady dozgonnej zwierzęcej wierności, historię uwodzenia, ale i historie zwierzęcych haremów. Z opowieści Kruszewicza dowiemy się również, jak zwierzęta nadzorują swoich partnerów, jaką pozycję w stadzie zajmują i czym jest ona spowodowana. Dowiemy się, kiedy u zwierząt rozpoczyna się wiek starczy, oraz jak często zwierzakom zdarzają się skoki w bok. Autor naprawdę ciekawie przedstawia świat, w którym żyją nasi mniejsi przyjaciele. Być może wydaje się być to tylko bajką, ale czy rzeczywiście tak jest?

Historie opisane przez Kruszewicza mogą naprawdę zmieniają pogląd czytelnika. Zaskakują z każdą kolejną stroną, jednocześnie wciągając nas w świat wcześniej nieznany. Gwarancja dobrej lektury i nowych doświadczeń – “Sekretne życie zwierząt” jest idealnym połączeniem tych dwóch elementów.

O autorze

Andrzej Kruszewicz, podróżnik, polski ornitolog oraz założyciel jak i dyrektor Azylu dla ptaków w warszawskim zoo, urodził się w 1959 roku. Wychowywał się w Białymstoku. Oprócz “Sekretnego życia zwierząt” napisał inne książki, np. “Hodowla ptaków ozdobnych”, “Ptaki w domu” czy “Pomagamy ptakom”. Spora część twórczości Kruszewicza została poświęcona skrzydlatym zwierzakom, natomiast w jego najnowszej publikacji można przeczytać również o innych zwierzętach. Kruszewicz z wykształcenia jest lekarzem weterynarii. Z zamiłowania został ornitologiem oraz podróżnikiem. Jest również tłumaczem wielu publikacji z zakresu ornitologii oraz życia zwierząt. W 2016 roku został nominowany do tytułu “Mistrz Mowy Polskiej”. Dodatkowo jest narratorem filmowego cyklu “Prywatne życie zwierząt” w Telewizji Polskiej. W 2009 został dyrektorem warszawskiego zoo. Jego praca zawodowa ma duży wpływ na twórczość literacką i niejednokrotnie zaowocowała ciekawymi publikacjami o świecie flory i fauny.

Drzewo zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com